Все статьи

24.02.2019

«Озеленення» бізнесу: досвід, перспективи, можливості (частина 1)

Основними сучасними напрямками розвитку бізнесу є ті види діяльності, що, по-перше, спрямовані на персоналізацію досвіду споживання, по-друге, мають відношення до сфери wellness («краса та здоров’я»), і, по-третє, враховують гармонійний баланс взаємодії людини із природою.

Основними сучасними напрямками розвитку бізнесу є ті види діяльності, що, по-перше, спрямовані на персоналізацію досвіду споживання, по-друге, мають відношення до сфери wellness («краса та здоров’я»), і, по-третє, враховують гармонійний баланс взаємодії людини із природою.
За даними українського видання «Економіст», екологічність ведення бізнесу на сьогодні стає основним пріоритетом, що сформований умовами сталого розвитку суспільства. Весь успіх бренду і визнання його споживачами залежить від умов безпеки та співжиття бізнесу з довкіллям. Наприклад, сервіс iCloud і сервер iTunes Apple працюють виключно за рахунок чистої енергії - для цього в Північній Кароліні діє ферма сонячних батарей, а в Каліфорнії та Орегоні сервери компанії живляться від вітрогенераторів. Ще один «зелений» лідер - Facebook. Для функціонування компанія використовує 50% «зелених» джерел енергії, а також інвестує кошти в ініціативи з відновлюваних джерел для живлення своїх дата-центрів в Північній Кароліні і Айові.
Сьогодні економія енергії та раціональне споживання ресурсів позначають ефективність екологізації бізнесу. «Озеленення» виробництва сприяє зниженню собівартості продукції і таким чином створює масштабну економію на споживанні природних ресурсів. Компанії, що є екологічними лідерами стають інноваційними і прибутковими лідерами. Взаємне посилення тенденцій раціонального ресурсоспоживання та зниження виробничих витрат створює умови для максимізації чистого прибутку підприємств, що активно застосовують і просувають екологічні підходи і технології в межах своєї діяльності.
Згідно з дослідженням Кембриджського інституту сталого лідерства, вже найближчим часом 45% вартості інвестиційного портфеля акцій може бути втрачено через побоювання з приводу екологічних проблем. Міжнародні зобов’язання, прийняті на кліматичному саміті ООН в Парижі в грудні минулого року, орієнтовані на моніторинг конкретних дій держав по скороченню викидів та звіт перед світовим співтовариством, починаючи з 2018 року.
Тим не менш, екологізація буде ефективною, якщо вона охоплює всі сфери суспільної діяльності. На думку відомого американського економіста та еколога Джеремі Ріфкіна (ідеї якого відображені в офіційній доктрині ЄС, економічній політиці Китаю і підтримуються ООН), світ переживає третю промислову революцію, в основі якої лежать п’ять принципів:
перехід на поновлювані джерела енергії;
перетворення всіх будівель в міні-електростанції, що виробляють електроенергію в місці її споживання;
використання водневої та інших технологій для акумулювання періодично генерованої енергії в будівлях;
використання інтернет-технологій для перетворення енергосистеми кожного континенту в інтелектуальну електромережу, яка забезпечує розподіл енергії подібно розподілу інформації в інтернеті (мільйони будівель, що генерують невелику кількість енергії, можуть віддавати надлишки в електромережу і таким чином ділитися надлишковою енергією з іншими континентальними споживачами);
переведення автомобільного парку на електромобілі з підзарядкою від мережі або автомобілі на паливних елементах, які можуть отримувати енергію від інтелектуальної континентальної електромережі і туди ж віддавати надлишки.
Отже, якщо підприємства в межах відповідних видів економічної діяльності будуть використовувати дані принципи, то поширення мережі розумного енергоспоживання забезпечиться суттєву економію виробничих ресурсів за рахунок більш ефективного енергоспоживання.

Анна Крамаренко, Олена Пархоменко