Все статьи

10.03.2019

«Озеленення» бізнесу: досвід, перспективи, можливості (частина 4)

Для реалізації моделі циркулярної моделі на основі принципів сталого розвитку необхідним є взаємна підтримка у підприємницьких колах. Оскільки реструктуризація бізнесу у напрямку «озеленення» мотивується суспільними мотивами, то взаємна підтримка з боку споживачів (купівля за більш високими цінами) та з боку партнерів (готовність надати кредитну підтримку та зачекати із оплатою) можуть створити інвестиційний простір для екологізації підприємств будь-яких розмірів.

При цьому важливо зрозуміти базові принципи сталої моделі розвитку, які полягають у зменшенні витрат ресурсів та в утилізації відходів. Циркулярна модель роботи сталого підприємства сприяє утворенню замкненого кола скорочення витрат ресурсів та обсягів необроблених відходів в межах всього ланцюжку поставок. Розглянемо процес «озеленення» роботи підприємства із боку ресурсів.

Основним ресурсом для будь-якого типу підприємства є електрична енергія. Тому більшість підприємств основним джерелом економії ресурсів визнають економію електричної енергії, яка у розрізі циркулярної моделі економіки може як більш ефективно вироблятись, так і більш ефективно споживатись.

Щодо виробництва, то більша екологічність передбачає використання менш дефіцитних ресурсів, а також отримання енергії на основі ефективної переробки відходів. Останній підхід забезпечує сутнісний перехід до циркулярної моделі, в межах якої відходи переробляються в ресурси, а ресурси сприяють виробництву необхідних продуктів та послуг. Прикладом реалізації цього підходу є обмін досвідом із Нідерландами у виробництві біометану та енергії з біомаси. Зокрема, для виробництва біометану у якості сировини використовуються різні види відходів (рослинництва та харчової промисловості). У результаті біогазова установка виробляє 950 м3 біометану за годину. Біометан постачається у газову мережу.

Щодо використання енергії, зокрема, в офісах, то спосіб «озеленення» залежить від розміру і типу будівлі, а також від кількості працівників і характеру використання обладнання. Важливо спонукати працівників вимикати комп’ютери і ноутбуки, а не залишати їх в режимі очікування і звести до мінімуму використання кондиціонування повітря. Все більше і більше організацій переходять до спільного використання і збереження документів, а також до цифрового управління файлами.

Перехід до діодного освітлення є ще одним способом зменшити енергоспоживання. Сенсорна техніка може також допомогти зберегти енергію, оскільки датчики перебування можуть перемикати світло (економія 30% енергії), датчики денного світла які можуть автоматично відрегулювати штучне освітлення згідно з кількістю природного світла в кімнаті, даючи економію до 40%.

Інтелектуальні лічильники і технології моніторингу дозволяють збирати дані про споживання енергії та допомагають зрозуміти моделі використання. Також, можна створити такий дизайн приміщення, що оптимізоване природне світло зменшить потребу у штучному освітленні і таким чином суттєво зменшить енергоспоживання. Природне світло контролює циркадні ритми тіла людини, травлення і поглинання вітаміну D і корисне для психічного благополуччя. Прості речі, такі як відкриття штор і жалюзі, розміщення столів по периферії кімнати, де це можливо, у межах 25 футів від вікон, а також фарбування стін у світлі матові кольори допомагають відображати і поширювати денне світло в кімнатах.

Анна Крамаренко, Олена Пархоменко