Все статьи

10.03.2019

«Озеленення» бізнесу: досвід, перспективи, можливості. (частина 5)

За даними авторитетного дослідницького центру The Economist Intelligence Unit, Київ зайняв перше місце в Європі за обсягами виробництва відходів на душу населення, і останнє місце щодо ефективності поводження з відходами.

За даними авторитетного дослідницького центру The Economist Intelligence Unit, Київ зайняв перше місце в Європі за обсягами виробництва відходів на душу населення, і останнє місце щодо ефективності поводження з відходами. Це з урахуванням того, що до 97% побутових відходів по всій Україні відправляються на звалища та полігони, територія яких постійно збільшується і вже близька до розміру території чотирьох озер Світязь (більше 10 000 га). В Європі в справу пускають не менше 70% сировини, яка у нас називається сміттям. На підприємствах з переробки зайняті тисячі людей, серед яких і ті, у кого немає високої кваліфікації, і люди з обмеженими можливостями. Тобто, як раз ті, кому в Україні важко влаштуватися на роботу. Переробка відходів упаковки могла б створити нові робочі місця, вирішивши одну з складних соціальних проблем.
Офіси підприємств також виробляють велику кількість відходів, значна частина яких може опинитися на смітнику. Дотримання принципів екологічної стійкості вимагає комплексної політики утилізації і повторного використання. Сортування сміття, зменшення споживання пластикових товарів можуть сприяти суттєвому зменшенню потоку сміття.
Зазначимо, що пластик останнім часом вважається одним із найбільших стихійних лих, завдяки його впливу на дику природу і навколишнє середовище. Незважаючи на зростаючу стурбованість з цього приводу, є мало ознак того, що використання пластику падає. Половина всього пластику була вироблена за останні 13 років, в той час як в наступному десятилітті випуск збільшиться на 40%.
За словами Емми Бернтман з Hermes Ownership Equity Services, яка взаємодіє з компаніями з екологічних, соціальних та управлінських питань від імені інвесторів, «є причини для поширення пластику: в якості ресурсу він дешевий, легкий, водонепроникний і вимагає менше енергії для виробництва, ніж багато інших матеріалів». Ще однією важливою перевагою пластику також є його довговічність, що створює проблеми для навколишнього середовища. Пластик став символом проблем, властивих традиційній економічної моделі, заснованій на споживанні. З 8,3 млрд тонн виробленого в світі пластику близько 4,9 млрд тонн було викинуто, а не спалено або перероблено. Це тому, що пластик ніколи не був призначений для переробки: він залишається частиною економічної моделі, в якій продукти виробляються, використовуються і просто викидаються.
У зв’язку із вищезазначеним запуск стартапів, що займаються переробкою сміття (зокрема, пластику) і активна взаємодія підприємств із даними компаніями, а також створення в межах підприємств, що виробляють пластик, спеціальних підрозділів, діяльність яких спрямована на утилізацію використаної продукції, є ключем як для розвитку бізнесу, так і для його ефективного «озеленення».